26 Haziran 2013 Çarşamba

YILMAZ BÜYÜKERŞEN BALMUMU HEYKELLER MÜZESİ

Eskişehir gezimize kaldığımız yerden devam edelim. Bugün yaklaşık 2 ay kadar önce açılan Türkiye' nin ilk balmumu müzesini tanıtmaya çalışacağım. 
Yılmaz Büyükerşen' i tanımayan yoktur herhalde. Eski Anadolu Üniversitesi rektörü, iktisat profesörü.Kendisi Eskişehir' in belediye başkanı olması yanında sanata da çok önem veren birisi. Türkiye' nin ilk sinema okulunu da Eskişehir' de açmış zamanında. Belki çoğu kişi bilmez ama Büyükerşen aynı zamanda Açıköğretim Fakültesinin kurucularındandır. Şu an Anıtkabir' de bulunan Atatürk heykelini de kendisi yapmıştır. Müzede ki heykelleri de kendisi yapmış. Hatta konuşulanlara göre uzun zaman sadece 1-2 saat uykuyla heykelleri yetiştirmiş. 

Türkiye' nin Maddam Tussauds' u deniliyor ama o kadar değil tabiki. Olması da beklenemez. Sonuçta bütçe ortada ve bunları yapan bu konuda eğitim almayan tek bir kişi. 

Biz öğleden sonra gittik. Hemen yarım saatte gezer çıkarız dedik ama ne mümkün. Öyle kalabalıktı ki anlatamam. Upuzun bir kuyruk vardı önünde. 3 tane tur ve 2 tane okul vardı sırada=)

Şimdi yavaş yavaş müzeye giriş yapalım.Müze pazartesi hariç haftanın her günü açık. Ulaşımı da çok kolay. Tramvay ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otogar yönüne giden tramvaya binip Atatürk Lisesi durağında iniyorsunuz, 5 dk kadar yürüyorsunuz.

Bu arada bilet gelirinin nereye gittiğine dikkat!Fotoğraf net çıkmamış ama girişte içeride ki heykelleri gösteren fotoğraflar var.İlk bölümde Osmanlı padişahlarının balmumu heykelleri var. 


Burada ön planda Nazım Hikmet ve Fazıl Say' ı görüyorsunuz.En çok Atatürk heykeli vardı ve onlara büyük özen gösterildiği belliydi.Burada da Atatürk' ün ailesi. En çok beğendiğim bölümlerden biri oldu. Bu bölüm gerçekten başarılı olmuş.Bu da en beğendiğim heykel oldu. Atatürk manevi kızı Ülkü ile. Ülkü Adatepe' nin nasıl öldüğünü falan düşündüm, pek duygulandım.


Fotoğrafın orjinali ise şu; Ülkü benzememiş ama yine de etkiledi beni.Hulusi Kentmen' de güzel olmuş.


Şener Şen pek iyi değildi.


Bu heykeller de  başarılı.


Barış Manço' da pek benzememişti.


Bu çok güzeldi. Aşık Veysel.


Daha birçok heykel vardı ama bu kadarını yükledim. 
Aslında siyasi liderlerin olduğu bölüm çok iyiydi ama orada fotoğraf çekmek yasak. Müzenin fotoğrafçısı ücret karşılığı çekiyor sadece. Bir dahaki gidişimde kesinlikle orada çektiricem.

Son bölümü Yılmaz Büyükerşen kendisine ayırmış.

Büyükerşen' in aldığı ödüller. Bunun gibi 2 bölüm daha var.


Burada kendi heykelini yapmış. Atatürk heykelini yaparken.


Misafirlerimizi gezdirmek için bir yerimiz daha oldu=)

Sevgiyle kalın!

2 yorum:

  1. Çok güzelmiş gerçekten. İstanbul Saphir'deki müze de süper. 4 kere gittim ve bıkma 0

    YanıtlaSil